yer duvar kesme

Bina Güçlendirme

Bina güçlendirme, binaların sağlamlığına dair yapılan testlerin sonuçlarına göre farklı teknikler kullanılarak binaların dayanıklılığının arttırılmasını amaçlayan işlemlerin bütününe verilen isimdir.  Binaların bazı bölümleri, yaşına bağlı olarak çeşitli mukavemetler sonucu yıpranabilir, çürüyebilir veya hasar görebilir. Genç yaştaki bazı binalarda da, zeminden kaynaklanan sorunlar veya deprem gibi sebeplerle tadilata ihtiyaç duyulabilir. Herhangi bir sebeple kolonları, kirişleri, duvarları veya temelleri hasar görmüş bu binaların güçlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca depreme dayanıklı olmayan, hasar görmüş, proje tadilatı gereken binalarında güçlendirilmesi gerekmektedir.

Bina güçlendirme uygulamaları yapmak için bazı işlemler gerekir. Bu işlemler şu şekilde sıralanabilir.

  • Öncelikle binanın proje temelinde uygulanıp uygulanmadığı tespit edilir.
  • Daha sonra binadan beton numunesi ve belli alanlardaki demir donatıların kesitleri alınır.
  • Bu aşamalardan sonra bir program dahilinde bazı testler uygulanır.Örneğin; depreme dayanıklılık için bina güçlendirme işlemlerinde farklı deprem şiddeti uygulamaları ile betonun dayanıklılığı tespit edilir.
  • Bu işlemlerin ardından bina güçlendirme tespit çalışmaları sonucu uzman bir ekip tarafından ne tür bina güçlendirme uygulaması hayata geçirileceğine karar verilir.

Hasarsız yapılar veya binalarda da performanslarının iyileştirilmesi için bina güçlendirme uygulamaları yapılabilir. Bina güçlendirme projesi hazırlamak ve uygulamak, oldukça tecrübe ve bilgi gerektiren işlemledir. Bilinçsiz yapılan bina güçlendirme uygulamaları, yapısal riskleri artırır.

Bina Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Her yapının deprem veya çeşitli darbeler karşısında gösterdiği mukavemet ve titreşim hareketi farklıdır. Betonarme binaların güçlendirilmesi uygulamalarında binaların bu farklılıklarına göre beton, çelik ve fiberbond (karbon fiber) gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Türkiye’de beton güçlendirme tekniği, düşük maliyeti sebebiyle yaygın olarak kullanılır. Ancak talep edilirse çelik kuvvetlendirme yöntemi de, yapının statik durumu analiz edilerek uygulanabilmektedir.

Bunların yanında bina güçlendirmede karbon fiber (fiberbond) uygulamaları da, bina güçlendirme yönetmeliği ile onaylanan işlemlerdir. Fiberbond, karbon ve reçine karşımı lifli (elyaf) bir malzemedir. Kolona sarılarak çelikle eşit oranda güçlendirme sağlayabilir. Ayrıca bina güçlendirme yöntemleri içinde en kısa sürede uygulanan güçlendirme işlemidir.

Ayrıca düşük maliyetli filiz ekimi veya duvar ekimi yöntemi de, çelik ve demirden örülerek oluşturulan bir yapı güçlendirme sistemidir. Filiz ekimi işleminin ardından mantolama, beton delme, beton kesme ve iç ve dış cephe güçlendirme işlemleri daha kolay yapılabilir.

Binaların özelliklerine göre yayın olarak kullanılan; mantolama veya gömlek geçirme, kanat ekleme, yeni ve eski betonları kaynaştırma, kolon mantolama, çelik mantolama, betonarme mantolama, epoksi enjeksiyonu gibi yöntemler yaygının olarak kullanılan  yapı güçlendirme yöntemleri  olarak sıralanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir